Intressegrupp
Intressegruppen för Forsknings- och Grundutbildningsfrågor
Publicerad 11 november 2024
Intressegruppen för forsknings- och grundutbildningsfrågor arbetar för att främja forskning och grundutbildning inom dermatologi och venereologi i Sverige.
Stockholm ansvarar för det kommande mötet 2026 och Linköping för mötet 2027
Intressegruppen för forsknings- och grundutbildningsfrågor är en informell intressegrupp utan stadgar, ordförande, sekreterare eller egen ekonomi. Gruppen har roterande värdskap mellan universiteten (Göteborg 2023, Skåne 2024, Umeå 2025).
I värdskapet/att vara sammankallande ingår det att administrera maillista och sammankalla till och arrangera nationella akademimöten 1–3 gånger per år. Mötena, som antingen är virtuella eller fysiska, syftar till att skapa samarbeten mellan de olika universiteten, utbyta erfarenheter och bevaka strategiska frågor. Dessutom ingår det i värdskapet att samordna Intressegruppen för forsknings- och grundutbildningsfrågor med eventuella utskick av information, förfrågningar etc. Ta kontakt med oss om du är intresserad av att delta.Vi har under 2024-2025 arbetat med samordning av dermatologi- och venereologiundervisningen i samband med nya 6 åriga legitimationsgrundande läkarutbildningen, och gemensamt utvecklat nationella mål för läkarutbildningen inom hud- och könssjukdomar. Detta arbete har blivit publicerat januari 2026.
https://medicaljournalssweden.se/actadv/article/view/44059/52796
Vidare arbetar vi kontinuerligt för att stimulera forskning och samarbeten inom dermatologi och venereologi i landet, exempelvis genom att vara med och arrangera återkommande posterutställning och forskningsstipendier/posterpriser i samband med SSDV:s årliga vårmöte.
Kontakta oss
Föreläsningar

